Home / ट्रेन्डिङ्ग / किसानलाई पिरैपिर ,धानको भाऊ छैन , बिक्रि गर्न पनि गाह्रो

किसानलाई पिरैपिर ,धानको भाऊ छैन , बिक्रि गर्न पनि गाह्रो

सप्तरङ्गी एफ.एम./जेठ २६ ,गौरादह
किसानहरुले लगाउने गरेको चैते धानको मूल्य दिन प्रति दिन घट्दै जाँदा किसानहरु मारमा परेका छन् । किसानहरुले दोहोरो आम्दानी गर्नका लागी हिउँदे धान जतिकै लगाउने गरेको बर्खे धान सुरुवाती समयमा फाट्ट फुट्ट मात्रमा निस्कदा धानको मूल्य उच्च रहेपनि अधिकांश किसानहरुको धान पाकिसके पछि बिक्रि गर्ने समयमा एका एक मूल्य घटेपछि किसानहरु निरास भएका छन् ।

शुरुमा चैते धान निस्कदा ८४० रुपैयाँ प्रतिमनमा बिक्रि भएको धान अहिले ६८० रुपैयाँ प्रतिमनमा पनि लिन व्यापारीहरुले आनाकानी गरीरहेका छन् । धान बिक्रिका लागी व्यापारीहरु सँग बुझ्दा धानको मूल्य भन्दा पनि धान खरिद नगर्ने भन्न थालेका छन् ।

गौरादह उद्योग वाणीज्य संघ का प्रथम उपाध्यक्ष समेत रहेका गौरादह २ धोबनीया चोकमा लामो समयदेखी धानकाँटा राख्दै आएका व्यापारी अशोक चुँडाल ले शुरुमा ८४० रुपैयाँ प्रति मन ले खरिद गरेको धान अहिले मिलले लिन आनाकानी गरेका कारण आफु पनि धान खरिद नगर्ने मनसायमा पुगेको बताउनु भयो । लेवल फुल भइसकेको भन्दै मिलले धान लिन नमानेपछि आफु पछि हटेको उहाँले बताउनु भयो । विगत ४ दिनको धानको मूल्य लाई हेर्दा बुधबार ७७० रुपैयाँ प्रतिमन मा बिक्रि भएकोे धान बिहिबार घटेर ७४० रुपैयाँ प्रतिमन र शुक्रबार ६८० रुपैयाँ प्रतिमन हुदै आज शनिबार बाट बिक्रि नै बन्द भएको व्यापारी अशोक चुँडालले बताउनु भयो ।

मल, बिउ, पानी समेत खरिद गरेर प्रतिकुल मौसम का बावजुद दुःख गरेर उत्पादन गरेको धान ले मेहनत, परीश्रम र लगानी अनुसारको मुल्य नपाउँदा किसानहरुको हात जहिल्यै पनि तल परेको गौरादह २ दहलुका किसान लोक बहादुर खड्काले बताउनु भयो ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

एसिएन लाइफ इन्स्योरेन्सद्वारा मोरंगको पथरीमा उप–शाखा सञ्चालन

सप्तरङ्गी एफ.एम. दमक/मंशिर २५/ एसिएन लाइफ इन्स्योरेन्स कम्पनिले मोरंगको पथरीमा उप–शाखा सञ्चालन सुरु गरेको छ ...

नेपाली कांग्रेस क्षेत्रीय समिति आफ्नै नव निर्मित भवनमा सर्यो

सप्तरङ्गी एफ.एम. दमक/मंशिर २४/ नेपाली कांग्रेस क्षेत्रीय कार्यसमितिको कार्यालय दमकको आप्mनै नवनिर्मित भवनमा सरेको छ ...

कानुन व्यवसायीले सहयोग गरे अदालतमा आएका मुद्धाहरुको फैसला गर्ने संख्या कम हुने प्रधान न्यायधीस ओमप्रकाश मिश्रको भनाई

सप्तरङ्गी एफ.एम. दमक/मंशिर २४/ कानुन व्यवसायीले सहयोग गरे अदालतमा आएका मुद्धाहरुको फैसला गर्ने संख्या कम ...

अन्तर्राष्ट्रिय मानवअधिकार दिवसकै दिन भूटानी शरणार्थीहरु स्वदेश फिर्ती र राहतको माग गर्दै नाराबाजी सहित अनसनमा

सप्तरङ्गी एफ.एम. दमक/मंशिर २४/ विश्व मानव अधिकारको दिवशको अवसरमा भूटानी शरणार्थीले स्वदेश फिर्ती र राहतको ...

श्रमजिवि पत्रकारको न्युनतम पारिश्रमिकको बिषयमा झापामा छलफल

सप्तरङ्गी एफ.एम. दमक/मंशिर २४/ श्रमजिवि पत्रकारहरुको न्युनतम पारिश्रमिक निर्धारण समितिको आयोजनामा आज झापाको बिर्तामोडमा अन्तत्र्रिmया ...