Home / ताजा समाचार / दमकमा कुष्ठरोगका  बिरामीहरुको खोजी गरिने ,
LELE, NEPAL - JANUARY 24: A woman affected by leprosy shows her hands outside a self care house provided by Leprosy Mission Nepal near the Anandaban Hospital on January 24, 2015 in Lele, Nepal. Although prevalence of leprosy in Nepal fell to below 1 in 10,000 people since October 2009, a total of 3225 new cases were diagnosed in the last year. Nepal's predominantly Hindu culture means that leprosy, also called "Hansen's disease," is considered by many communities to be a punishment for sins committed in former lives; people affected by leprosy in Nepal still suffer from stigma and discrimination, in addition to the long-term disabilities and other health affects resulting from leprosy. New cases of leprosy continue to occur disproportionally in the South East Asian Region (SEAR), which includes Nepal, with the region carrying 72% of the global leprosy burden. According to a recent study by the International Federation of Anti-Leprosy Associations (ILEP), Nepal is one of several countries with laws in place which discriminate against people affected by leprosy. (Photo by Omar Havana/Getty Images)

दमकमा कुष्ठरोगका  बिरामीहरुको खोजी गरिने ,

सप्तरङ्गी एफ.एम. / दमक/ असार १
आज भन्दा ९ बर्ष अघि मुलुकबाटै उन्मुलन भैसकेको घोषणा गरिएको कुष्ठरोगका   बिरामीहरुको दमकमा खोजी गरिने भएको छ । आगामी असार ६ गते देखी दमकमा कुष्ठरोगीको खोजिका लागि अभियान सुरु गर्ने जनाईएको छ । आज दमकका सञ्चारकर्मीहरु संगको अन्तक्र्रिया कार्यक्रममा उक्त कुराको जानकारी दिईएको हो । कार्यक्रममा जिल्ला कुष्ठरोग रोकथाम कार्यक्रमका सुपरभाईजर परशुराम पोखरेलले मुलुकबाट कुष्ठरोग उन्मुलनको घोषणा गरिसके पनि भारत संग सिमा जोडीएका जिल्लाहरुमा अभैm रोग देखिएकाले यसको खोजी गर्नु परेको बताउनु भयो । अहिले विश्वमा भएका कुष्ठरोगीहरको संख्या मध्य अधा संख्यानै भारतमा रहेकोले सिमा जोडिएको जिल्लाहरु कुष्ठरोगको उच्च जोखिममा रहेका उहाँले बताउनु भयो ।
कार्यक्रममा दमक नगरपालीकाका स्वास्थ्य सम्योजक ईन्द्र प्रसाद अर्यालले दमकमा बिगत ५ बर्ष भित्रमा ६९ जना कुष्ठरोगीले औषधि सेवन गरेको जानकारी दिनुभयो । भारत संग नजिक रहेको र अन्य कारणहरुले पनि यस क्षेत्रमा कुष्ठरोग हुन सक्ने भन्दै नयाँ रोगीको पहिचानका लागी आगामी ६ गते देखी ८ गते सम्म नगरका गाउँ गाउँमा टोली खटाएर कुष्ठरोग खोजी अभियान सञ्चालन गर्न लागीएको उहाँले बताउनु भयो ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

ताप्लेजुङमा ४.६ रेक्टरस्केलको भुकम्प

सप्तरङ्गी एफएम दमक /३ फागुन २०७५ ताप्लेजुङ / ताप्लेजुङको कन्चनजङ्घा आसपास केन्द्रबिन्दु भएर हिजो ४.६ ...

भारतको जम्बु काश्मिरमा भीषण आतंकबादी हमला

सप्तरङ्गी एफएम / २ फागुन २०७५ ्भरतको जम्मू–कश्मीर राज्यको पुलावामा जिल्ला भएको ठूलो आतंकवादी आक्रमणमा ...

दमक ८ मा रहेको पूर्वाञ्चल मन्टेश्वरी स्कुलको आठौँ बार्षिकोत्सव सम्पन्न

सप्तरङ्गी एफ.एम. दमक फागुन दमक ८ मा रहेको पूर्वाञ्चल मन्टेश्वरी स्कुलले बिहिबार आफ्नो आठौ बार्षिकोत्सव ...

दमक १० सेतुमारीस्थित दुर्गा पाञ्चायन मन्दिरको सामुदायिक भवन शिलान्यास

सप्तरङ्गी एफ.एम. दमक/ २ फागुन २०७५ दमक १० सेतुमारीस्थित दुर्गा पाञ्चायन मन्दिरमा सामुदायिक भवन शिलान्यास ...

भेरी नदीमा यात्रुबाहक बस खस्दा चार जनाको मृत्यु

   सप्तरंगी एफएम /२ फागुन २०७५ जाजरकोट – बाँकेको नेपालगञ्जबाट रुकुम पश्चिम राडीबजारतर्फ जाँदै गरेको ...