Home / ट्रेन्डिङ्ग / नेपाली नागरिककै सन्तान नगरिकता पाउनबाट बन्चित

नेपाली नागरिककै सन्तान नगरिकता पाउनबाट बन्चित

सप्तरङ्गी एफ.एम. दमक/साउन २९/
दमक नगर पालिका वडा नं. ९ झरना टोलका उराउ समूदायमा बाबुआमाको नागरिकता भएपनि छोराछोरीको नहुँदा धेरैलाई समस्या परेको छ । अगिंकृत तथा जन्मका आधारमा बुवा आमाको नागरिकता भए पनि संवैधानिक अड्चनका कारण यो समस्या आएको हो ।
हिमालय चिया बगान क्षेत्रमा विक्रम सम्बत् २०१८ साल देखि बसोवास गर्दै आएका उराउ समूदायमा नागरिकता नहुँदा बालबच्चाको जन्म दर्ता देखि प्रशासनिक कार्यमा समेत समस्या भएको छ । केही दिन अघि संसदबाट नागरिकता सम्बन्धी ऐन बन्दैछ भन्ने कुरा सुनेर बुवाआमाका नागरिकता भएर पनि छोराछोरीको हुनबाट बन्चित नयाँ पुस्तामा खुशीयाली छाएको छ । ऐन बनेर आयो भने उनीहरुले समेत नागकिता चाँडै पाउने आशा गरेका छन् ।
अंगिकृत र जन्मको आधारमा नागरिकता बनेको विषयमा संविधानमा कानुन बनाएर दिनु भने पछि यो समस्या आएको प्रदेश नम्बर १ का आन्तरिक मामिला तथा कानुन मन्त्री हिक्मत कार्कीले बताउनु भयो । तर १ साता अघि संघीय सरकारले नागरिकता सम्बन्धी ऐनलाई ड्राफ गरी क्याविनेट बाट छलफल गरी संसदमा पठाइ सकेको छ । १ महिना भित्र पास भएर नागरिक ऐन आउने भन्दै यो समस्या चाँडै समाधान हुने मन्त्री कार्कीले बताउनु भयो ।
बुबा आमाको नागरिकता जन्मको आधारमा भएकै कारण उराऊ समूदायका नयाँ पुस्ताले नागरिकता प्राप्त गर्न नसक्दा समस्या पर्दै गएको बताएका छन् । नागरिकता नभएकै कारण रोजगार, वैंकिङ्ग कारोवार र उच्च शिक्षाबाट पाउँनबाट बन्चित हुनु परेको छ ।
४ सय ९५ परिवार रहेको बताउँदै आएको दमक वडा नं. ९ झर्ना टोलका उराउ समूदायहरु चियाबगानको जग्गा क्षेत्रमा बसोवास गर्दै आएका छन् । बाऊ बाजे समेतको धेरैको नागरिकता छ । तर जन्मको आधारमा नागरिकता भएकै कारण राज्यको स्पष्ट नागरिकतासम्बन्धी विनियिम नहुँदा उनीहरुलाई समस्या भएको हो ।

x

Check Also

झापाको पुरानो सैनिक बजारको इतिहास र पहिचानलाई चिनाउन शुक्रबारदेखि सैनिक महोत्सव सुरु

सप्तरंगी एफएम /३ फागुन २०७५ बिर्तामोड,/ बिर्तामोड नगरपालिका वडा नम्बर १० मा रहेको झापाको पुरानो ...

ताप्लेजुङमा ४.६ रेक्टरस्केलको भुकम्प

सप्तरङ्गी एफएम दमक /३ फागुन २०७५ ताप्लेजुङ / ताप्लेजुङको कन्चनजङ्घा आसपास केन्द्रबिन्दु भएर हिजो ४.६ ...

भारतको जम्बु काश्मिरमा भीषण आतंकबादी हमला

सप्तरङ्गी एफएम / २ फागुन २०७५ ्भरतको जम्मू–कश्मीर राज्यको पुलावामा जिल्ला भएको ठूलो आतंकवादी आक्रमणमा ...

दमक ८ मा रहेको पूर्वाञ्चल मन्टेश्वरी स्कुलको आठौँ बार्षिकोत्सव सम्पन्न

सप्तरङ्गी एफ.एम. दमक फागुन दमक ८ मा रहेको पूर्वाञ्चल मन्टेश्वरी स्कुलले बिहिबार आफ्नो आठौ बार्षिकोत्सव ...

दमक १० सेतुमारीस्थित दुर्गा पाञ्चायन मन्दिरको सामुदायिक भवन शिलान्यास

सप्तरङ्गी एफ.एम. दमक/ २ फागुन २०७५ दमक १० सेतुमारीस्थित दुर्गा पाञ्चायन मन्दिरमा सामुदायिक भवन शिलान्यास ...