Home / ताजा समाचार / चाडपर्व नजिकिएसंगै झापामा गरगहनाको माग बढ्यो , सुनको अभावले व्यवसायी भने संकटमा

चाडपर्व नजिकिएसंगै झापामा गरगहनाको माग बढ्यो , सुनको अभावले व्यवसायी भने संकटमा

सप्तरंगी एफएम /  ८ असोज २०७५

नेपालमा विदेशी विनिमयको अवस्था कमजोर भएको कारण देखाउँदै राज्यले सुनमा लगानी बढाउँन नसके पछि सुन व्यवसायीहरु समस्यामा परेका छन् । व्यवसायीहरुले माग गरे जति सुन हालसम्म उपलव्ध हुन हुन नसके पछि व्यवसायीहरु समस्यामा पर्दै गएको उनीहरुको भनाई छ ।

सुन व्यवसायीले सुनको कारोवार वापत बार्षिक १३ अर्व हाराहारीमा त कर मात्र बुझाउँदै आएका छन् । राज्यको कर बृद्धि हुने कार्यमा परिमाण बढाउँन माग गरेको धेरै भईसक्दा समेत सुनको अभाव हट्न सकेको छैन ।अहिले नेपालमा दैनिक ४० किलो सुन आवश्यक पर्छ तर सरकारले भने २५ किलो मात्रै उपलब्ध गराउदै आएको छ l

देशको कला संस्कृति जोगाउन ,व्यवसायीलाई काम गर्ने बाताबरण बनाउन साथै युवाको विदेश पलायन रोक्न समेत राज्यले पर्याप्त सुन उपलब्ध गराउनु सरकारको दायित्व रहेको नेपाल सुनचाँदी व्यवसायी महासंघ केन्द्रिय अध्यक्ष मोहन कुमार विक बताउनुहुन्छ l

नेपालमा रहेका २५ हजार हाराहारीका सुन व्यवसायीहरुले भने जसरी सुनका गरगहनाहरु बेच्न पाएका छैनन् । झापामा मात्र ९ सय हाराहारीमा सुन व्यवसायीहरु रहेका छन् । झापामा मात्रै मासिक ६० देखि ९० केजिसम्म सुनको माग हुने गरेको छ । तर राज्यबाट मासिक ९ केजि भन्दा बढि सुन प्राप्त हुन सकेको छैन ।

झापाको प्रमुख ब्यापारिक केन्द्रहरु बिर्तामोड र दमकमा मात्रै प्रति महिना १६ किलो सुन आवस्यक पर्ने तर सरकारले झापामा ६ किलो मात्रै उपलब्ध गरेकोले व्यवसाय गर्न अत्यन्तै कठिन भएको नेपाल सुनचाँदी महासंघ दमक नगरका अध्यक्ष शेरबहादुर गजमेर बताउनुहुन्छ ।

राज्यले बजारमा माग भए अनुसार सुन उपलब्ध गराउँन नसक्ने हो भने व्यवसायी नै विस्थापित हुने अवस्था आउने दमकका व्यवसायी सुनिल दियालीको भनाई छ l

नेपालमा पछिल्लो पटक सुनको अभाव खडकिदै गएको छ । आवश्यक कच्चा पदार्थको उपलव्ध गराउँन नसक्दा सुन व्यवसायीहरु संकट र समस्यामा  पर्दै आएका छन् । बार्षिक १३ अर्व हाराहारीमा बार्षिक कर तिर्दै आएका सुनव्यवसायीलाई आवश्यक सुन उपलव्ध गराए राज्य र व्यवसायी दुवैलाई फाइदा हुने हुँदा पर्याप्त सुन उपलब्ध गराउन  व्यवसायीहरुको माग छ ।

x

Check Also

ताप्लेजुङमा ४.६ रेक्टरस्केलको भुकम्प

सप्तरङ्गी एफएम दमक /३ फागुन २०७५ ताप्लेजुङ / ताप्लेजुङको कन्चनजङ्घा आसपास केन्द्रबिन्दु भएर हिजो ४.६ ...

भारतको जम्बु काश्मिरमा भीषण आतंकबादी हमला

सप्तरङ्गी एफएम / २ फागुन २०७५ ्भरतको जम्मू–कश्मीर राज्यको पुलावामा जिल्ला भएको ठूलो आतंकवादी आक्रमणमा ...

दमक ८ मा रहेको पूर्वाञ्चल मन्टेश्वरी स्कुलको आठौँ बार्षिकोत्सव सम्पन्न

सप्तरङ्गी एफ.एम. दमक फागुन दमक ८ मा रहेको पूर्वाञ्चल मन्टेश्वरी स्कुलले बिहिबार आफ्नो आठौ बार्षिकोत्सव ...

दमक १० सेतुमारीस्थित दुर्गा पाञ्चायन मन्दिरको सामुदायिक भवन शिलान्यास

सप्तरङ्गी एफ.एम. दमक/ २ फागुन २०७५ दमक १० सेतुमारीस्थित दुर्गा पाञ्चायन मन्दिरमा सामुदायिक भवन शिलान्यास ...

भेरी नदीमा यात्रुबाहक बस खस्दा चार जनाको मृत्यु

   सप्तरंगी एफएम /२ फागुन २०७५ जाजरकोट – बाँकेको नेपालगञ्जबाट रुकुम पश्चिम राडीबजारतर्फ जाँदै गरेको ...