Home / ताजा समाचार /  अमेरिकामा कलाकारको दशैं :सङ्गीतकार टीका भण्डारीबाट टीका ग्रहण

 अमेरिकामा कलाकारको दशैं :सङ्गीतकार टीका भण्डारीबाट टीका ग्रहण

सप्तरंगी एफएम / ४ कात्तिक २०७५

हिजो साँझ न्युयोर्क शहरको ज्याक्सन हाइट क्विस्न्समा ‘दसैं टीका ग्रहण कार्यक्रम’ सम्पन्न भएको छ । दसैं बिशेष कार्यक्रममा ६० जना नेपाली कलाकारहरुले  केहि दिन अघि अमेरिका पुग्नुभएका  बरिष्ठ सङ्गीतकार तथा गायक टीका भण्डारीको हातबाट सामुहिकरुपमा दसैंको टीका लगाएका छन् ।

प्रमुख अतिथिका रुपमा पुगेका कलाकार टीका भण्डारीलाई गायिका सपना श्री,गायक नरबहादुर दाहाल, संगीतकार शिशिर श्रेष्ठले समेत साथ् दिनुभएको  थियो । अमेरिका नेपाली कलाकार सङ्घका अध्यक्ष सुमन बुढामगरको अद्यक्षतामा आयोजित ”बरिष्ठ सङ्गीतकार /गायक टीका भण्डारीबाट दशैं टीका ग्रहण” कार्यक्रममा न्युयोर्कमा रहेका ६० जना भन्दा बढी नेपाली कलाकार  उपस्थित भएका थिए,।

केहि राष्ट्रिय खेलाडी तथा पत्रकारहरु समेत उक्त दसैंको टीका ग्रहण कार्यक्रममा सहभागी बनेका थिए। धार्मीक साँस्कृतिकरुपमा फरक आश्थाका कारण दसैंमा टीका ग्रहण नगर्ने केहि कलाकार साथीहरु समेत टीका ग्रहण कार्यक्रममा भावनात्मकरुपमा एक्यबद्दताका लागि समेत सहभागी भएका देखिन्थे।

दसैं टीका ग्रहण कार्यक्रममा बरिष्ठ गायिका सपना श्री, चर्चित गायक जगदिस समाल,बरिष्ठ गितार बादक शिशिर श्रेष्ठ,गायक तिलक बम मल्ल, चर्चित लोक गायक बिमल डाँगी मगर, सुमनबुढा मगर, गायिका शर्मिला गुरुङ,बरिष्ठ बाद्यकलाकर न्हुच्छेमान डंगोल, राष्ट्रिय धावक,गायक नरबहादुर दाहाल,लगायत ६० भन्दा बढी कलाकारहरुलाई सङ्गीतकार भण्डारीले टीका जमरा लगाउंदै फलार प्रसाद प्रदान गर्नुभएको  थियो ।

कार्यक्रममा आ- आफ्ना गीतका मुखडा प्रस्तुत गर्दै कलाकारहरुले नेपालमा बस्ने आफ्ना परिवारजन र शुभचिन्तकहरुलाई समेत दशैंको शुभकामना ब्यक्त गरेका थिए।कान्तिपुर पब्लिकेसनका पत्रकार,सफल सगरमाथा आरोही आङ् छिरिङ् शेर्पा समेत कार्यक्रमको अतिथिका रुपमा देखिन्थे। साथै केहि नेपाली कला सङ्गीतका शुभचिन्तक, उद्योगी र साहित्यानुरागीहरुको समेत उपस्थिति थ्यो। कार्यक्रम स्थलको एउटा लबीमा यस प्रकारको दसैं पर्व बिशेष कार्यक्रम भईरहँदा, अर्को लबीमा बसेका अमेरिकन नागरिकहरु समेत निकै चासो मानेर कार्यक्रमलाई नियालिरहेका देखिन्थे ।

कार्यक्रममा यहि आउँदो डिसेम्बर ८ तारिकमा अमेरिकन नेपाली कलाकार सङ्घले न्युयोर्कमा बृहत सांगीतिक साँझ तथा अग्रज स्रष्टा सम्मानको कार्यक्रम गर्न लागेको कुरा अनलाइन प्रसारण मार्फत सबैलाई सगौरब जानकारी गराइएको थियो।

नेपालबाट एक हप्ताको दसैंको छुट्टीमा अमेरिका पुग्नुभएका  भण्डारीले भन्नुभयो  -” यसरि आफ्नो परिवार र देशबाट बिछोडिएका हाम्रा प्रिय कलाकारहरुलाई सामुहिकरुपमा बडा दसैंको टीका लगाउन पाउनु मेरो लागि पनि निकै गर्वको बिषय हो’ । संगीतकार भण्डारीले दशैं जस्ता चाडबाड र गित संगीतले देशको संस्कृति जोगाउन ठुलो भूमिका खेल्ने बताउदै आफुलाई सम्मान गरेकोमा आयोजकलाई धन्यबाद  दिनुभयो

यसैगरी कार्यक्रममा अमेरिका नेपाली कलाकार सङ्घका अध्यक्ष सुमन बुढामगरले हालसम्म ५०२ जना नेपाली कलाकारहरुले अमेरिकाबाट ग्रिनकार्ड लिई सकेको जानकारी गराउनु भयो । यस सम्बन्धि एउटा आधिकारिक तथ्याङ्क सहितको पुस्तक नै संस्थाको तर्फबाट प्रकाशोन्मुख रहेको पनि वहाले जानकारी  दिनुभयो l

x

Check Also

यातायात मजदुरद्वारा दमक ट्राफिकलाई दराज हस्तान्तरण

सप्तरङ्गी एफ.एम. दमक/कात्तिक २८/ नेपाल यातायात मजदुर संघ हलुका सवारी चालक दमक नगर समितिले इलाका ...

झापाको कमल गाँउपालिका ५ चाँजुमा आगलागी हुँदा ३ लाख बढिको क्षती

सप्तरङ्गी एफ.एम. दमक/कात्तिक २५/ झापाको कमल गाँउपालिका वडा नम्बर ५ स्थित चाँजुका तिलक बहादुर जोगीको ...

मोरङ कानेपोखरी –५, स्थित भौसाबारीमा आफ्नै दुई छोरी बलात्कार गरेको अभियोगमा बाबु पक्राउ

सप्तरङ्गी एफ.एम. दमक/कात्तिक २५/ मोरङ कानेपोखरी –५, स्थित भौसाबारीमा ३९ बर्षिय बाबुले आफ्नै दुई छोरीलाई ...

झापा, मोरङ र सुनसरी जिल्लामा आज भएका छुट्टा/छुट्टै दुर्घटनामा परि ३ जनाको मृत्यु

सप्तरङ्गी एफ.एम. दमक/कात्तिक २५/ झापा, मोरङ र सुनसरी जिल्लामा आज भएका छुट्टा÷छुट्टै दुर्घटनामा परि ३ ...

पार्टी एकिकरणले पुर्णता नपाउँदा असन्तुष्टी आउन थाल्यो : झलनाथ खनाल

सप्तरङ्गी एफ.एम. दमक/कात्तिक २५/ पार्टी एकिकरणले पुर्णता नपाएकोले पार्टी भित्र असन्तुष्टता आउन थालेको पूर्व प्रधानमन्त्री ...